Sunday, October 7, 2012

Feeding 7 on $400 a mth ~October week 1 breakdown~


Well the week is over so lets see how we did!

Breakfasts this week were apple, blueberry, and oatmeal muffins and bananas.
2 dozen muffins $7.00
5lbs banana's $3.30

Breakfast total: $10.30 or $1.47 per day

Lunches were leftovers this week.

Lunch total: $0.00

Snacks this week were:
Strawberry shortcake cookies   $5.07
Cheddar cheese crackers  $2.28
Parmesan pretzel bites    $3.42
oyster crackers $1.79
Apples $1.99

Snack total:$14.55 or $2.07 per day

Dinners this week were:
Rotisserie chicken, green beans, and muffins $5.99
Mexican Chicken $6.14
Vegetable bean soup with spinach and homemade focaccia $5.04
Southwestern Eggrolls with Avocado dip $5.81
Leftovers $0
Chicken and black bean nacho's $4.23
Peasant Stew with fresh bread $5.16

Total for dinners: $32.37 or $4.62

And finally we have drinks this week we went through 1.5 gallons of soy milk ($8.37) and 1/2 gallon of skim milk ($1.24).

Totals for drinks: $9.61

So this weeks total cost for feeding my family of 7 is $66.83 or $9.54 per day

5 comments on "Feeding 7 on $400 a mth ~October week 1 breakdown~"

Katie on April 25, 2013 at 9:10 PM said...

How did you get 2 dozen muffins to last you all week long? I made a dozen muffins this morning and they were gone within 30 minutes and that is only with 4 kids.

Katie
www.simplefoody.org

-mimi- on April 26, 2013 at 1:41 AM said...

I think since I make them so often they have lost their "I must eat this right this second" status. A dozen rolls on the other hand is gone in seconds here since I don't make them very often.

Katie on April 26, 2013 at 6:57 AM said...

I make muffins once a week sometimes twice a week if I am trying to perfect a recipe. But...I don't do snacks. So maybe that is it. I noticed you spent more on snacks than you did breakfast that week. Maybe that is it? Interesting breakdown.

Katie
www.simplefoody.org

Val Young on May 27, 2013 at 8:30 PM said...

Where do you get apples for $1.99? We cannot get a bag of apples for less than $5.00 here. Great deals!

-mimi- on May 28, 2013 at 7:45 AM said...

We shop primarily at the commissary :)

 

One Mama's Journey Copyright 2008 All Rights Reserved Baby Blog Designed by Ipiet | All Image Presented by Tadpole's Notez